Contact SEP

Salmonid Enhancement staff include field technologists, biologists, planners, engineers, technicians, community advisors and education coordinators located in areas across BC and the Yukon.

Yukon-Transboundary

Yukon-Transboundary

100 - 419 Range Road
Whitehorse, Yukon
Y1A 3V1

867-393-6722
Fax: 867-393-6738

Staff

Briar Young Area Manager
Sean Collins Senior Restoration Biologist
Maggie Wright A/ Restoration Biologist
Trix Tanner Restoration Biologist
North Coast

North Coast

Prince Rupert

417 - 2nd Avenue West, Suite 228
Prince Rupert, BC
V8J 1G8

Fax: 250-627-3480

Resource Restoration Unit

Sandra Devcic Section Head, Resource Restoration
Lana Miller Resource Restoration Biologist
James Powell Resource Restoration Engineering Technician

Haida Gwaii

PO Box 99, 137 Bay Street
Queen Charlotte City, BC
V0T 1S0

Stewardship and Community Involvement Program

Patrick Fairweather Community Advisor
Stu Crawford Education Coordinator

Smithers

PO Box 578, 3177 Tatlow Road
Smithers, BC

Stewardship and Community Involvement Program

Natalie Newman Community Advisor
Gavin Grubb Education Coordinator

Terrace

5235A Keith Avenue
Terrace, BC
V8G 1L2

Stewardship and Community Involvement Program

Rob Dams Community Advisor

Bella Coola

Stewardship and Community Involvement Program

Ian Douglas Community Advisor
Shirley Willson Education Coordinator

Enhancement Operations Facilities

South Coast

South Coast

Nanaimo

3225 Stephenson Road
Nanaimo, BC
V9T 1K3

250-756-7291
Fax: 250-756-7349

Dale Desrochers Section Head, Salmonid Enhancement Program
Karen Leverington EMB Administrative Coordinator
Tina Chestnut A/ Regional Stewardship Coordinator

Resource Restoration Unit

1965 Island Diesel Way
Nanaimo, BC
V9S 5W8

Margaret Wright Restoration Biologist
Nick Leone Restoration Biologist
Colin McGregor Engineering Technician
Kirby Rietze Restoration Engineer

Stewardship and Community Involvement Program

Chantal Nessman Community Advisor

Campbell River & North Island

Shannon Anderson Restoration Biologist
Stacey Larsen Community Advisor

Comox

Dave Davies Community Advisor

Duncan

Chantal Nessman Community Advisor

Port Alberni

Erica Blake Community Advisor

Enhancement Operations Facilities

Lower Fraser

Lower Fraser

100 Annacis Parkway, Unit 3
Delta, BC
V3M 6A2

604-666-8266
Fax: 604-666-6627

Rob Bell-Irving Community Advisor
Maurice Coulter-Boisvert Community Advisor
Sandie Hollick-Kenyon Community Advisor
Robert Schaefer Community Advisor
Scott Ducharme A/Community Advisor

Resource Restoration

Dave Nanson Engineering Technician
Jonathan Bulcock Engineering Technician
Alan Jonsson Engineer

Enhancement Operations Facilities

Interior

Interior

Upper Fraser

3690 Massey Drive
Prince George, BC
V2N 2S8

250-561-5366
Fax: 250-561-5534

Prince George

Julie Bradford Office Administrator
Guy Scharf Community Advisor

Williams Lake

Judy Hillaby Restoration Biologist

Fraser - Thompson

985 McGill Place
Kamloops, BC
V2C 6X6

250-851-4950
Fax: 250-851-4951

Kamloops

Michael Crowe Section Head, Community Involvement Program – Fraser/Thompson/Okanagan
Bob Harding Habitat Partnership and Stewardship Coordinator
Carol Smith Program Coordinator
Tom Nevin Community Advisor
Sean Bennett Senior Restoration Biologist
Doug Edwards Senior Restoration Engineer
Sarah Ostoforoff Restoration Biologist

Enhancement Operations Facilities

Regional headquarters

Regional Headquarters

200 - 401 Burrard St
Vancouver, BC
V6C 3S4

Staff

Jeff Jung A/Manager, Strategic Issues

Stewardship and Community Involvement Program/Integrated Planning

Stewardship and Community Involvement

Adam Silverstein A/Regional Manager
Joanne Day Community Liaison Biologist
Karl Wilson Resource Restoration Biologist
Tina Chestnut Community Advisor

Planning and Assessment

Ryan Galbraith Regional Manager
Cheryl Lynch Assessment Biologist
Jennifer Sandher Assessment Biologist
Jason Mahoney Assessment Biologist
Carolyn Churchland A/ Assessment Biologist

Enhancement Operations

Corino Salomi A/Regional Manager
Paige Ackerman Enhancement Support Biologist
Doug Lofthouse Enhancement Support Biologist
Don MacKinlay Enhancement Support Biologist
Siobhán O’Meara Enhancement Data & OHS Coordinator
Christine MacWilliams Veterinarian